Foto: unsplash.com

Vihmavee kogumissüsteemide paigaldamine on lihtne

Sademevee kogumine ja taaskasutus on lääneriikides olnud fookuses juba aastakümneid. Järjest enam pööratakse vee targemale ja säästlikumale kasutamisele tähelepanu ka Viimsis.

Kliimamuutused, nagu näiteks aina sagedasemad pikaajalised põuad ja ägedad ning rohked vihmad, muudavad sademevee käitluse aina olulisemaks ka Eestis.

Viimastel aastatel on ka Viimsi puhta vee varude säästmiseks tehtud teavitustööd. Hea meel on selle üle, et paljud viimsilased teavad ja mõistavad joogivee säästva kasutamise olulisust ning on alustanud vihmavee kogumisega.

Vihmavesi sobib suurepäraselt näiteks kastmiseks ja autopesuks, filtreerituna ka kodumasinates kasutamiseks, sisuliselt kõigeks muuks peale söögitegemise.

Üks suuremaid vee tarbijaid on WC ning sademevee kasutamine loputuskastides on paljudes riikides aina levinum lahendus, millega on võimalik kokku hoida suisa üle 50% joogiveest. Kogumismahutite omamine ja vihmavee hilisem kasutamine on üks olulisi meetmeid looduskeskkonna säästmisel.

Vihmavee kogumine ei käi enam vaid tünniga räästa all
Vihmavee kogumine on tänapäeval muudetud lihtsaks. Uued süsteemid võimaldavad hõlpsalt ja turvaliselt vett koguda ning suunata seda kodusesse majapidamisse või kastmiseks.

Täna on vihmaveetünnist edasi arendatud nii maapealsed kui ka maa-alused mahutid, mis on varustatud filtersüsteemiga ja kuhu saab paigaldada pumba, et vesi edasi kastmissüsteemi või majapidamisse suunata. Maapealseid mahuteid on saadaval eri suuruse, kuju ja värviga ning nõudlikumale kliendile leidub ka disainmahuteid, mis sobituvad moodsa arhitektuuriga.

Maapealse mahuti miinuseks on asjaolu, et selle peab enne talveperioodi tühjendama ja soovituslikult hoidma kuuris või garaažis. Selliseid mahuteid on lihtne paigaldada ning valik on väga lai.

Maa-alune sademeveemahuti on praktiliselt hooldusvaba ehk siis puhastamine tuleb ette võtta vaid olukorras, kui sinna on sattunud õie- või tänavatolm, lehed, okkad. Maa-alusesse mahutisse paigaldatakse vee saamiseks pump, mis kastmiskraani avades automaatset tööle hakkab. Aeda saab paigaldada veevõtukohad, kus on voolikuliitmikud ja veevõtupost.

Madalmahuti paigaldamisega saab hakkama igaüks
Eestis tegutsevalt mahutitootjatelt saab osta standardlahenduse või tellida mahuti oma vajadustest lähtuvalt. Tiheasustuse piirkonnas on eriti populaarsed lameda kujuga madalmahutid, mis ei eelda suuremahulisi kaevetöid ja mille paigaldamisega saab hakkama ka oma jõududega. “Kastmisvee kasutamine majapidamises on iga aastaga järjest rohkem teemaks, seda eriti piirkondades, kus on vee hind kallim. Lisaks maa-alustele mahutitele on märgatavalt kasvanud huvi ka maapealsete vastu. Selleks, et oma klientide vajadustele vastu tulla, laiendame oma tootevalikut maapealsete disainmahutitega,” selgitas Puhastid OÜ tegevjuht Marek Reinolt.

Maa-aluste mahutite hinnad algavad 700 eurost. Keskmise pere vajadustele vastava mahuti koos pumbaga soetamismaksumus on umbes 1000–2000 eurot.

Madalmahuti paigaldamisega saab hakkama ise, aga soovi korral on see võimalik tellida ka mahutite müüjalt või siis ehitusfirmalt. Reinolti sõnul kulub paigaldustööks üks päev ja ootejärjekord on nende ettevõttes paigalduseks kolm kuni neli nädalat.

Mahutit saab ühendada kas hoones asuva veetorustikuga, õuekraanidega või näiteks otse kastmissüsteemiga. Nutikas pumbasüsteem lülitab sademevee paagi tühjaks saamisel süsteemi üle tarbeveele ja maa-aluses mahutis olevat vett saab kasutada ka talveoludes.

Maa-aluse mahuti vee riknemise vastu aitab ühtlaselt jahe temperatuur ning päikesevalguse puudumine. Sademeveemahutite eluiga on üle 70 aasta. Need ei korrodeeru ega mädane ning on vastupidavad ilmastikule ja temperatuuri kõikumistele. Ületäitumise vältimiseks on mahutid varustatud ülevoolutoruga, mille kaudu saab kasutamata jäänud vee kraavi juhtida või pinnasesse immutada.

Pille Arula
AS Viimsi Vesi

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar